Jak działa topinambur



W środowisku naturalnym topinambur wykazuje wysoką samoobronę:
- bulwy słonecznika bulwiastego nie gromadzą azotanów, które spożywane z pokarmem mogą u nas powodować mutacje komórek i w ten sposób rozwijać w organizmie procesy nowotworowe. Co nie oznacza, że tych związków w ogóle nie pobiera, topinambur przerabia azotany w aminokwasy.
- w odróżnieniu od większości innych upraw, słonecznik bulwiasty nie przyjmuje i nie akumuluje metali ciężkich (nawet w miejscach o sztucznie zwiększonej 10-15 -krotności zawartość ołowiu, kobaltu, niklu – badania naukowe w Rosji, Polsce i Japonii).
- nie gromadzi pierwiastków radioaktywnych (w sztucznym zakażeniu: doświadczalne działki otrzymały10-20 razy ponad normę, izotopów strontu i cezu powyżej tła – badania naukowe w Rosji i Japonii ) zawartości tych pierwiastków w bulwach wzrosła tylko 0,1-0,3 raza.
- Jakość tego produktu jest praktycznie niezależne od środowiska. Nie ma zatem znaczenia, czy kupicie w sklepie towar ekologiczny, czy wykopiecie go na działce, czy rosnący przy drodze.
-porastający dziko czy uprawiany w monokulturze, nie ma żadnych szkodników, praktycznie nie ma chorób, zaobserwowane w Polsce to mączniak porażający liście około sierpnia – nie ma żadnego wpływu na plon i wartość bulw oraz zgnilizna twardzikowa - z nią trzeba powalczyć.
Najważniejszą dla nas cechą użytkową topinamburu jest zbilansowany skład makro i mikroelementów
- wysokie stężenie i różnorodność kwasów organicznych (6-8% suchej masy), min.: - kwas cytrynowy, jabłkowy, malonowy, bursztynowy, fumarowy, które z witaminą C zawartą w topinamburze, mają sprzężone działanie antyoksydacyjne.
-wysoka zawartość białka (3,2% w stosunku do suchej substancji) to przede wszystkim jakość. Zawierają one 16 aminokwasów, w tym 8, które nie mogą być syntetyzowane w ludzi. Ponadto, według badań Novosibirsk Instytut Immunologii Clinical RAMS aminokwasy te są bardzo podobne w strukturze do białek wytwarzanych przez grasicę, wręcz mają właściwości identyczne do właściwości tych białek, będących głównymi regulatorami dojrzewania i aktywności funkcjonalnej komórek układu odpornościowego! -Pektyny - stanowią budulec błony komórkowej i macierzy zewnątrzkomórkowej. Pektyny zostały odkryte ponad 200 lat temu i po raz pierwszy wyodrębniono je z korzenia topinamburu. Pektyny mają właściwości chłonne, ściągające i żelujące. Obniżają poziom cholesterolu w organizmie, aktywizują metabolizm, normalizują ruchy perystaltyczne jelit, znacząco poprawiają krążenie obwodowe. Ale najcenniejszą cechą pektyny jest jego zdolność do czyszczenia żywych organizmów ze złogów i zanieczyszczeń, bez pozostawiania jakichkolwiek „śmieci” i bez naruszania równowagi środowiska wewnętrznego.
- inulina, złożony wielocukier, który nie jest trawiony przez soki żołądkowe w 95% składa się z fruktozy, która w jelicie grubym uwalniana jest przez bytujące tam mikroby w procesie fermentacji wiązań. Inulina ma fundamentalny wpływ na cały metabolizm. Oczyszcza, neutralizuje, wydala z organizmu oporne złogi; odżywia korzystna dla nas mikroflorę, zaś te namnożone bakterie rozprawiają się z wszelkimi patogenami, bakteriami gnilnymi i kancerogennymi oraz pasożytami.


W topinamburze użyteczne i jadalne są wszystkie jego części: łodygi, liście, kwiaty, bulwy. 



  1. Potas (przekazywanie impulsów nerwowych, normalizacja równowagi kwasowo-zasadowej i wodnej, metabolizm węglowodanów i białek).
  2. Żelazo (hematopoeza, metabolizm energetyczny, procesy reakcji redoks).
  3. Wapń (struktura tkanki kostnej, aktywacja ośrodkowego układu nerwowego, enzymy, hormony).
  4. Magnez (metabolizm / 300 lub więcej reakcji enzymatycznych /, napięcia naczyniowe, skurcze mięśni).
  5. Sód (wymiana białka, bilans wodny, transport dwutlenku węgla).
  6. Krzem (tkanka łączna, tworzenie chrząstki, elastyczność ścianek naczyń krwionośnych jest szczególnie ważna w przypadku zaatakowania ścian aorty, tchawicy, węzłów chłonnych).
  7. Miedź (regulacja ośrodkowego układu nerwowego i połączeń neuronalnych mózgu, procesy enzymatyczne, ochrona przed wolnymi rodnikami, hematopoeza, rozszczepianie białka, węglowodany, procesy immunologiczne).
  8. Fosfor (akumulacja energii komórek nerwowych i mięśniowych, tworzenie się tkanki kostnej, podział komórek, równowaga kwasowo-zasadowa).
  9. Selen (przeciwutleniacz, metabolizm hormonów, regulator immunologiczny).
  10. Cynk (stabilizacja ośrodkowego układu nerwowego, funkcje seksualne, hematopoeza, proces metaboliczny).
#żywnośćfunkcjonalna # żywnośćktóraleczy#
Powiedz o nas swoim znajomym

Komentarze

Prześlij komentarz